پاییز طلایی ،، پاییز ، پاییز ، پاییز (Golden Autumn ,, Autumn, Autumn , Autumn)
اثری از موسیقی‌دان و آهنگ‌ساز شهیر ایران ؛ استاد فریبز لاچینی (Fariborz Lachini)
آلبوم ؛ سپیدار
ویدئویی زیبا از ؛ bluesensation75
**
استاد فریبرز لاچینی، موسیقی‌دان و آهنگ‌ساز شهیر کشورمان در سال 1328 در تهران به دنیا آمد.

ایشان تحصیلات خود در رشته موسیقی را از سن ده سالگی و در هنرستان عالی موسیقی آغاز کرد. فعالیت حرفه‌ای ایشان با خلق و تصنیف دو اثر به یادماندنی با نام‌های فصل‌ها و رنگ‌ها و آوازهای دیگر آغاز شد که با همکاری کانون پروش فکری کودکان و نوجوانان صورت پذیرفته بود. در همان سنین جوانی، ایشان توانست نزدیک به صد قطعه موسیقی را برای خوانندگان پاپ، خلق و تصنیف کند. موسیقی تیتراژ برنامه کودک تلویزیون ایران نیز توسط ایشان ساخته شده است.

استاد لاچینی در سال ۱۳۵۸ برای ادامه تحصیل راهی فرانسه شد و در رشته موسیقی‌شناسی دانشگاه سوربن، مسیر تازه‌ای را آغاز کرد. بعد از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه سوربن به عضویت انجمن آهنگ‌سازان فرانسه درآمد و هم‌زمان با دعوت تلویزیون فرانسه، همکاری خود را با نوشتن موسیقی برای کودکان با این تلویزیون آغاز کرد. اقامت در اروپا باعث شد که سبک موسیقی استاد متأثر از سبک کلاسیک شود. تحصیل و کار در فرانسه باعث استاد لاچینی با موسیقی کامپیوتری آشنا شود و لذا تحصیلات تخصصی خود را در این رشته نیز تکمیل کرد.

استاد لاچینی پس از بازگشت به ایران، آلبوم‌هایی برای تک‌نوازی پیانو ساخت و اجرا کرد که مشهورترین آن‌ها مجموعه پاییز طلایی است. آلبوم‌های پائیز طلائی و نوآوری دکلمه شعر نو، از اولین آثار ایشان پس از بازگشت به ایران هستند. استاد لاچینی در سال ۱۳۶۴ برای اولین بار در ایران از کامپیوتر برای آهنگ‌سازی استفاده کرد و لذا پیشگام استفاده از این تکنولوژی در ایران به‌شمار می‌رود.

وی فعالیت سینمایی خود را قبل از سفر به فرانسه و با ساخت موسیقی متن فیلم بابا خالدار به کارگردانی مسعود اسداللهی آغاز کرد. پس از مراجعت به ایران و با بهره‌گیری از کامپیوتر، توانست برای بیش از 90 فیلم و سریال و انیمیشن آهنگ بسازد که برخی از آن‌ها نه تنها در ایران بلکه در آمریکا، اروپا و حتی دیگر کشورهای آسیایی به نمایش درآمده‌اند.

شاید بتوان گفت که استاد لاچینی، فعال‌ترین آهنگ‌ساز فیلم در تاریخ موسیقی فیلم ایران به‌شمار می‌آید. موسیقی فیلم‌های از نار و نی، دندان مار، رد پای گرگ، نوای آشنای برنامه کودک برای بیش از دو دهه و صدها پروژه دیگر حاصل فعالیت‌های هنری این موسیقی‌دان و آهنگ‌ساز شهیر ایرانی است.

استاد لاچینی در سال‌های اخیر با ادامه آلبوم‌های پائیز طلایی و سه‌گانه مرثیه، فعالیت خود را بر روی خلق آثار کلاسیک مدرن متمرکز کرده و هم‌زمان در حال مستندسازی و علمی کردن بیش از هزار قطعه پاپ و فولکلور ایران در مجموعه‌ای به نام بوی دیروز است. ایشان حدود 11 سال روی پروژه بوی دیروز کار کرده است. این مجموعه حاوی 30 لوح فشرده است که هر کدام 15 آهنگ دارد و ترانه‌های قدیمی را از گذشته تا به امروز  در خود جای داده است.

ناشر آلمانی Schott Music با سابقه درخشان ۲۷۰ ساله در نشر موسیقی کلاسیک که آثار بزرگانی همچون بتهوون، واگنر و کارل ارف را منتشر کرده از استاد لاچینی دعوت به همکاری گرده و نشر کلیه آثار استاد ایشان را در سطح گسترده و جهانی در برنامه کاری خود قرار داده است.

**
لینک‌های زیر را ببینید ؛
سایت رسمی استاد لاچینی
فریبرز لاچینی – ویکی‌پدیا
فریبرز لاچینی – بانک جامع اطلاعات سینمای ایران
گفتگو با فریبرز لاچینی پس از سال‌ها سکوت
آثار و کتاب‌های فریبرز لاچینی در سطح جهان منتشر می‌شود
Fariborz Lachini on Wikipedia
Fariborz Lachini on IMDB
Fariborz Lachini on SoundCloud
Fariborz Lachini on Spotify
Fariborz Lachini on Instagram
Fariborz Lachini on Amazon
Schott Mmusic Officail

=====